Предизвикателството

Синя икономика и син растеж

Синята икономика обхваща всички икономически дейности, свързани с океаните, моретата и крайбрежията. Тя включва широк спектър от утвърдени и нововъзникващи сектори, като аквакултури, рибарство, чиста енергия, морски транспорт, екологично корабоплаване, корабостроене и крайбрежен туризъм.

С приблизителна икономическа стойност от 2,5 трилиона щатски долара „синята икономика“ се равнява на седмата по големина икономика в света. Синята икономика на ЕС предоставя работа на около 3,6 млн. души, генерира оборот от близо 624 млрд. евро и добавя 171 млрд. евро в брутната добавена стойност.

През 2021 г. Европейската комисия подчерта решаващата роля на синята икономика за постигане на целите на Европейската зелена сделка и въведе нов подход за насърчаване на устойчивата синя икономика. Този подход отключва многобройни екологични, социални и икономически ползи за настоящите и бъдещите поколения, защитава и поддържа разнообразни, продуктивни и устойчиви екосистеми и стимулира устойчивото развитие.

Новият подход насърчава съгласуваността между секторите на синята икономика, улеснява съвместното им съществуване и търси синергии в морското пространство, без да вреди на околната среда. Той също така подчертава необходимостта от инвестиции в научни изследвания, умения и иновации.
Повече за синята икономика на ЕС: https://blue-economy-observatory.ec.europa.eu

Устойчив туризъм в Черноморския регион

Крайбрежният и морският туризъм има най-голям принос за синята икономика на ЕС както по отношение на брутната добавена стойност (БДС), така и по отношение на заетостта. Европейските крайбрежни региони се нареждат сред най-популярните дестинации за туристите от Европа и целия свят. Този сектор е жизненоважен не само за по-широката икономика на ЕС, но играе важна роля и в страните около Черноморския басейн, където генерира значителни национални приходи и стимулира синия растеж.

През последните години обаче секторът на крайбрежния и морския туризъм е изправен пред значителни предизвикателства, като икономическите резултати изостават от нивата преди появата на COVID-19.

Въпреки че сезонността влияе на крайбрежния туризъм в целия ЕС, черноморският туризъм е изправен пред допълнителни пречки, като прекомерно застрояване, замърсяване, проблеми с управлението на отпадъците и недостатъчен трансфер на знания за иновативни бизнес решения и практики. Преходът към устойчивост на сектора, който е насочен към преодоляване на тези предизвикателства, е от съществено значение за разгръщане на пълния потенциал на този важен сектор и за засилване на неговата устойчивост на външни сътресения.

Иновационни пропуски

Иновациите са в основата на екологичната, цифровата и социалната трансформация на Европа. Като стимулират технологичния напредък, насърчават творческите решения и подкрепят екологичната устойчивост, иновациите дават възможност на предприятията и индустриите да повишат ефективността си, да се адаптират към развиващите се пазари и да укрепят практиките си за устойчивост. Те играят също така решаваща роля за напредъка на синия растеж чрез насърчаване на устойчивото използване на морските ресурси.

В туристическия сектор на ЕС иновациите непрекъснато се увеличават, като се акцентира върху устойчивостта, цифровизацията, достъпността и културното наследство. От 2017 г. насам равнището на иновациите в по-широката икономика на ЕС се е повишило с 10 %, въпреки че приносът на туристическия сектор е различен в отделните региони. Забележително е, че туризмът в Черноморския басейн остава с ниска интензивност на знанията и технологиите, което води до икономически, екологични и социални загуби.

Решаването на предизвикателствата, пред които е изправен регионът на Черноморския басейн, изисква нови решения, които съчетават социални, природни и инженерни знания. Чрез насърчаване на междусекторното сътрудничество и повишаване на капацитета на региона за усвояване на иновации и внедряване на технологии, туристическият сектор на Черноморския регион може да разгърне потенциала си за устойчив растеж и развитие.